Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2009

ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΥΦΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ...

Ας ασχοληθούμε με κάτι σοβαρό
Ένα αποκριάτικο απόγευμα ήταν και πέρασε. Ένας αγώνας με ίσως την χειρότερη ομάδα που κυκλοφορεί στην Α1, μέσα σ’ ένα γήπεδο που θύμιζε επαρχιακή ομάδα μπάσκετ, όπου το μόνο που ακουγόταν ήταν κάποιες κόρνες με τις οποίες οι … ψιχάλες που βρέθηκαν στο κρατικό της Πυλαίας προσπαθούσαν να δημιουργήσουν… ατμόσφαιρα!!!Μάταιες οι προσπάθειές τους να δημιουργήσουν καλό κλίμα (!) στην ομάδα τους για να χτυπήσουν τον αγώνα. Η περίοδος της αποκριάς εξάλλου προσφέρεται και για χιούμορ. Ακόμα και πληρωμές έκαναν ενόψει του αγώνα τους με τον ΑΡΗ. Τζάμπα τα λεφτά που έδωσαν δηλαδή. Όπως και να ‘χει τώρα μπορούμε ν’ ασχοληθούμε με τα πιο σοβαρά θέματα. Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται την επόμενη εβδομάδα, με τον ΑΡΗ να αντιμετωπίζει την Καβάλα στο Αλεξάνδρειο (Σάββατο 16:30). Με καλάθι του Τσαλδάρη και τρίποντο του Κλαρκ προηγηθήκαμε στις αρχές του ματς με 2-5. Η άμυνα από την αρχή ήταν η γνωστή, αυτή που δίνει τις νίκες φέτος για τον ΑΡΗ, εγκλωβίζοντας τον αντίπαλο σε άστοχες ενέργειες και παιδαριώδη λάθη.Ο Κλαρκ με νέο τρίποντο έκανε το 2-8, στο γήπεδο επικρατούσε σιγή και με καλάθι του Μπετς έγινε το 2-10. Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου (8-13) διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σέκουλιτς. Ταχύτητα και πάθοςΣτο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αντρέα Ματσόν έβαλε στο παρκέ ένα σαφώς πιο ευέλικτο σχήμα, με τους Αργυρόπουλο – Ηλιάδη – Τσαλδάρη, έχοντας διαγνώσει κάποιο πρόβλημα στην επίθεση. Με μεγαλύτερη πλέον ταχύτητα ο ΑΡΗΣ έφτανε πιο εύκολα στο καλάθι και διατηρούσε το προβάδισμα.Ο Μπάρλος με σουτ από μέση απόσταση έκανε το σκορ 11-15, ενώ σε εκείνο το σημείο υπήρξε η «κλασική» διακοπή από αυτούς που το κόμπλεξ τους φτάνει στα ουράνια και δεν μπορούν να… ανεχθούν τη βαριά κιτρινόμαυρη φανέλα να προηγείται και μάλιστα μέσα στο «σπίτι» τους.Ο αντίπαλος μείωσε προσωρινά σε 14-15, όμως ο Μπάρλος με τρίποντο έκανε το 14-18. Ο Αγαδάκος με μία βολή έγραψε το 16-23, ενώ ο Αργυρόπουλος με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +10 (19-29). Ο Τσαλδάρης με τρίποντο και οι Αγαδάκος και Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές πέτυχαν τους τελευταίους πόντους για τον ΑΡΗ στο ημίχρονο, του οποίου τελικό σκορ ήταν το 28-34. Χαρακτηριστικό είναι ότι σ’ αυτά τα πρώτα 20 λεπτά ο ΑΡΗΣ είχε μεγάλη ευστοχία στα σουτ 3 πόντων (7/14), παράλληλα όμως αστοχία στα 2ποντα (4/14), ενώ κυριάρχησε πλήρως στη ρακέτα, με τη διαφορά στα ριμπάουντ να είναι εμφανής (22 έναντι 11). Επιθετικό “blackout”, άμυνα για ΌσκαρΟ Σέκουλιτς με σουτ δύο πόντων έκανε το 28-36 στην αρχή του δευτέρου μέρους και από κει και πέρα ακολούθησε μια σειρά εκατέρωθεν άστοχων επιθέσεων, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο να είναι 5-9. Ο Κλαρκ με τρίποντο είχε «σπάσει» την επιθετική δυστοκία στα 1’35’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, για να κάνει το 28-39, ενώ ο Σέκουλιτς είχε διαμορφώσει με δίποντο το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου (33-43).Στο τελευταίο κομμάτι το παιχνιδιού ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα, παρότι η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (42-43). Σε εκείνο το σημείο ο Ηλιάδης με τρίποντο έκανε το 42-46 και έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα θερινής νυκτός που είχαν ξεκινήσει να κάνουν οι συμπολίτες. Μαλακά, πιο μαλακά…Ακολούθησε η νέα διακοπή, αφού τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα περιμέναμε και όπως κατά βάθος τα περίμεναν και αυτοί, απλά δεν ήθελαν να το πιστέψουν. Οι διαιτητές έδωσαν εκατέρωθεν τεχνικές ποινές στους πάγκους, ο Μπετς έκανε το 44-48 και ο Αργυρόπουλος το 44-52. Κλαρκ, Αργυρόπουλος και Ηλιάδης ήταν εύστοχοι στις βολές, διαμορφώνοντας το 44-57, ενώ οι συμπολίτες προφανώς θα πρέπει να πανηγυρίζουν που μείωσαν σε 50-57. Όπως πανηγύριζαν πέρσι, όταν έχασαν από τον ΑΡΗ μέσα στην έδρα τους…Τα δεκάλεπτα: 8-13, 28-34, 33-43, 50-57.Οι πόντοι του ΑΡΗ: Κλαρκ 13 (4), Νέλσον, Τσαλδάρης 7 (1), Μπετς 4, Σέκουλιτς 9 (1), Αργυρόπουλος 10 (1), Ηλιάδης 7 (1), Αγαδάκος 2, Μπάρλος 5 (1).